انجمن سپید دانلود
تفریح و سرگرمی چیست؟ ایده های که نباید از دست دهید - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن سپید دانلود (http://forum.sepid-dl.ir)
+-- انجمن: سرگرمی و تفریحات (http://forum.sepid-dl.ir/forumdisplay.php?fid=36)
+--- انجمن: گفتگو آزاد (http://forum.sepid-dl.ir/forumdisplay.php?fid=89)
+--- موضوع: تفریح و سرگرمی چیست؟ ایده های که نباید از دست دهید (/showthread.php?tid=2315)تفریح و سرگرمی چیست؟ ایده های که نباید از دست دهید - elia44 - 2020/04/15

اگر بخواهیم به تعریفی جامع و کلی از معنای تفریح برسیم، می‌توانیم سراغ فرهنگ لغت برویم که چنین تعریفی از آن ارائه داده:

تفریح . [ ت َ ] (ع مص ) شاد کردن . (تاج المصادربیهقی ) (زوزنی ) (دهار) (آنندراج ). شادمانه کردن . (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). شادمان کردن . (از اقرب الموارد). || (اِ) فرح و خوشی و عیش و تماشا و تفرج و گشت و لهو و بازی . (ناظم الاطباء) : و بدان تنزهی و تفریحی میجستم . (کلیله و دمنه ).

از همین تعریف کوتاه هم برمی‌آید که تفریح در واقع فعالیتی است که منجر به ایجاد حس خوشی و نشاط در شخص می‌شود. ولی اگر بخواهیم چنین احساسی در خود به وجود بیاوریم، دقیقاً باید چکار کنیم؟ اینجاست که دسته‌بندی تفریحات و علایق و سلایق هر شخص به وسط می‌آید و مشخص می‌کند که از نظر هر فرد، تفریح و سرگرمی در چه چیزهائی معنا می‌شود.انواع تفریح و سرگرمی
اگرچه می‌توان دسته‌بندی بی‌انتهایی برای انواع تفریحات و سرگرمی‌ها معرفی کرد، ولی در اینجا چند عنوان از تفریحاتی که بیشتر مورد توجه است پیشنهاد خواهیم کرد:۱- بازی‌ها
اصلاً مگر می‌شود اسم تفریح بیاید و ذهن در اولین جستجوهای خود سراغ بازی را نگیرد؟ بازی‌ها انواع مختلفی دارند، از بازی‌های جمعی پرتحرک مثل قایم باشک و وسطی، تا پانتومیم و بازی‌های رومیزی که اخیراً حسابی طرفدار پیدا کرده و انواع مختلف آن هر روز به بازار می‌آید. این بازی‌ها آنقدر پرطرفدار شده که این روزها حتی کافه‌هایی باز شده که در آن‌ها می‌توان بازی‌های رومیزی انجام داد که قبلاً در پیاده مجموعه‌ای از کافه‌بازی‌ها در تهران را معرفی کرده‌ایم.

بردگیم در کافه الک دولک
بازی رومیزی در کافه الک‌دولک
البته اگر دوست و هم‌بازی ندارید نگران نباشید. پیاده تجربه‌های زیادی با موضوع بازی دارد که در آن‌ها می‌توانید با افراد جدید آشنا شوید و در کنارشان بازی کنید.

پیشنهادهای پیاده:

تجربه‌ی بازی عملیات مافیایی در آوا سنتر

تجربه‌ی بازی های رومیزی نقش آفرینی DnD

تجربه‌ی بازی پانتومیم با سه مرحله هیجان انگیز

۲- کلکسیون‌سازی
یکی از تفریحات رایج در دنیا جمع کردن انواع مختلف یک وسیله یا شئ و ساختن یک کلکسیون متنوع از آن است. از کلکسیون کبریت و تمبر و اسکناس گرفته تا کلکسیون درِ نوشابه، تا کلکسیون اتومبیل و آثار هنری. هیچ محدودیتی در انتخاب این که دوست دارید چه چیزی جمع کنید وجود ندارد، ولی با مثال‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم، مشخص می‌شود که این تفریح می‌تواند بسیار ارزان یا بسیار گران باشد و یا نیاز به فضای اندک یا فضای بسیار بزرگ داشته باشد. جمع کردن این اشیاء می‌تواند بسیار مفرح باشد و پس از مدتی خواهید دید که مجموعه‌ای بزرگ از انواع مختلف یک شئ خاص جمع‌آوری کرده‌اید.

مثلا شاید دیدن انبار عینک محقق که یک کلکسیون جالب از انواع عینک در حوالی فردوسی تهران دارد برای شما جالب باشد. یا فروشگاه تمبر نوین فرح بخش پاتوق خیلی خوبی برای جمع آوری یک کلکسیون تمبر خواهد بود.

کلکسیون تمبر
کلکسیون تمبر
۳- هنرهای دستی و تفریحی
قدیم‌ترها هنرهای دستی‌ای که جنبه‌ی تفریحی داشتند خیلی بیشتر از حالا باب بود. یک نمونه‌اش همان کوبلن‌هایی که روی دیوار بیشتر خانه‌ها پیدا می‌شد. یا مثلاً بافتنی که یکی از تفریحات رایج بود و با شروع فصل سرما، بازار خرید کلاف‌های رنگارنگ کاموا رونق می‌گرفت.

البته گستره‌ی هنرهای دستی و تفریحی بسیار وسیع است و به همین‌ها محدود نمی‌شود:

خوشنویسی و خطاطی
نقاشی
منبت‌کاری
شیشه‌گری
عروسک‌سازی و عروسک‌بافی
شمع‌سازی
پیشنهاد می کنیم تجربه‌های هنری و فرهنگی را در سایت پیاده مشاهده کنید.۴- تفریحات ورزشی
ورزش همیشه فعالیتی حرفه‌ای و تمام‌وقت نیست. ورزش می‌تواند تفریحی باشد که در عین سرگرمی، باعث نشاط روحی و جسمی نیز می‌شود. فعالیت‌های ورزشی به دلیل تنوع بالایی که دارد، همیشه می‌تواند گزینه‌هایی مناسبی برای سرگرمی و تفریح داشته باشد:

پیاده‌روی
کوه‌نوردی
غواصی
تیراندازی
شنا
دوچرخه‌سواری
و بسیاری ورزش‌های سرگرم‌کننده‌ی دیگر. همچنین در بسیاری از پارک‌ها وسایل ورزشی برای استفاده‌ی عمومی وجود دارد که هم می‌تواند به سلامتی کمک کند و هم رایگان است.

دوچرخه‌سواری در حاشیه‌ی دریاچه‌ی چیتگر تهران
دوچرخه‌سواری در حاشیه‌ی دریاچه‌ی چیتگر تهران
پیشنهادهای پیاده:

تجربه‌های تفریحی ورزشی در تهران

مکان‌های مناسب برای دوچرخه‌سواری در تهران

پارک‌های مناسب برای ورزش در تهران

۵- دوربین‌ها
عنوان عجیبی برای تفریح به نظر می‌رسد؟ پس اجازه بدهید بگوئیم که عکاسی و فیلم‌برداری و حتی نجوم و اخترشناسی آماتوری هم می‌توانند دسته‌ای مجزا برای تفریح و سرگرمی باشند. منظور از آماتوری آن است که شما از طریق این فعالیت‌ها درآمدی کسب نمی‌کنید، ولی به این معنی نیست که نمی‌توانید در آن‌ها حرفه‌ای شوید.

اگر ابزار و وسایل گران‌قیمت هم ندارید اهمیتی ندارد. این روزها کارهای زیادی از موبایل‌ها برمی‌آید. می‌توان با کمی خلاقیت، عکس‌ها و ویدیوهایی گرفت که دیگران با دیدنشان انگشت حیرت به دهان بگیرند، بله با همین موبایل توی دستتان. کسی چه می‌داند، شاید یک روز از تفریحتان پول هم درآوردید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.