امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
در مورد انتخاب مدیران برای ثبت شرکت مسئولیت محدود چه می دانید؟
#1
شرکت هایی که با قالب مسئولیت محدود ثبت می شوند، توسط یک یا چند مدیر (شخص حقیقی) اداره می شود. ماده 104 قانون تجارت ذکر می کند که مدیران می توانند از میان شرکاء یا از اشخاص خارج از شرکت انتخاب شوند.
مدت مدیریت مدیران می تواند محدود یا نامحدود باشد. معین بودن یا نبودن مدت مدیریت، به معنی این نیست که شرکاء نتوانند مدیر را عزل کنند.
انتخاب مدیران توسط شرکا در مجمع عمومی، به صورت مکاتبه ای و یا مشورتی انجام می شود. برای تعیین مدیر، شرکاء باید مطابق ماده 106 قانون تجارت عمل کنند.
قانون گذار، برای اعتبار انتخاب مدیر، شرط نکرده است که این انتخاب باید به ثبت برسد، در حالی که به نظر می رسد ضروری باشد.
مدیر می تواند وظیفه مدیریت را ضمن داشتن شغلی در شرکت داشته باشد: مثلاً می تواند همزمان، مسئول فنی یا حقوقی شرکت نیز باشد. فرض اخیر زمانی مصداق می یابد که بین شرکت و مدیر، به عنوان مسئول فنی یا حقوقی – مثلاَ – قرارداد کار واقعی وجود داشته باشد. قانون گذار، از مدیری که به این ترتیب در شرکت کار می کند، با عنوان "مدیر موظف" یاد کرده است. ( ماده 104 ق. ت )
تحت همان شرایطی که برای انتخاب مدیر در مقالات پیشین ذکر شد، شرکاء می توانند مدیر را عزل کنند. قانون گذار هیچ شرطی برای عزل پیش بینی نکرده و بنابراین عزل مدیر تابع مقررات عام وکالت خواهد بود. البته اگر عزل مدیر متضمن خطا از جانب شرکاء باشد، شرکت باید به درخواست مدیر عزل شده به او خسارت پرداخت کند.
برای آگاهی بیشتر، مقاله های کاملتر در سایت کیا ثبت موجود می باشد.


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان