امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مراحل طراحی سایت
#1
مراحل طراحي سايت و توسعه آن شامل اقداماتي از قبيل جمع آوري اطلاعات اوليه ، ايجاد سايت و نهايتا نگهداري و بروزرساني آن ميگردد. جزئيات اين مراحل براي هر طراح سايت مي تواند منحصربفرد باشد ولي اصول کلي شامل مراحل زير مي باشد:
1- جمع آوري اطلاعات
2- برنامه ريزي
3- طراحي
4- توسعه
5- تست و تحويل
6- نگهداري

مرحله اول: جمع آوري اطلاعات
اولين گام در طراحي يک سايت موفق جمع آوري اطلاعات است، به نکات بسياري بايد توجه داشت که وب سايت شما نشانگر ديدگاه و احساس شما باشد.اولين گام در واقع مهمترين مرحله براي شناسايي اهداف و چگونگي استفاده از وب براي دستيابي به اهداف مورد نظر مي باشد. نکته مهم اين است که طراح کار خود را با سوالاتي براي درک نياز مشتري و کمک به برآورده نمودن خواسته هاي وي آغاز کند.
سوالات متداول به صورت زير مطرح مي شوند:

هدف
هدف از ايجاد وب سايت چيست؟ آيا ميخواهيد اطلاع رساني کنيد، خدمات ارائه دهيد،تجارت الکترونيکي داشته باشيد و يا...؟

انتظارات
چه چيزي شما را به داشتن وب سايت ترغيب مي کند؟ بدست آوردن پول بيشتر يا به اشتراک گذاري اطلاعات و ...

مخاطبين
آيا يک گروه خاص را براي رسيدن به اهداف خود در نظر داريد؟ تصويري از فرد ايدآل که دوست داريد مخاطب سايت شما باشد تصور کنيد. در مورد مخاطبين خود مواردي همچون جنسيت ، گروه سني و يا منافع خود را در نظر بگيريد اين اطلاعات در طراحي وب سايت اهميت دارند.

محتواي سايت
مخاطبين سايت به دنبال چه نوع اطلاعاتي هستند؟ به دنبال اطلاعاتي خاص،يک محصول خاص،خدمات ، خريد آنلاين و يا ...؟

مرحله دوم: برنامه ريزي
با اطلاعات بدست آمده در مرحله اول وقت آن است که براي وب سايت خود برنامه ريزي کنيد دراين نقطه است که نقشه کلي سايت ترسيم ميگردد. نقشه سايت ليستي از تمام بخش هاي اصلي و زير مجموعه هاي سايت مي باشد که به عنوان راهنمايي براي محتواي سايت مي باشد. در هنگام طراحي سايت مخاطب آن نيز بايد در نظر گرفته شود اين کاربر سايت است که در مورد خدمات وب سايت مطالعه ميکنند يا به عنوان يک مشتري اقدام به خريد ميکنند بنابراين حضور و بازديد کاربر يک اصل اساسي در سايت مي باشد يک رابط کاربري خوب بايد در جذب مخاطب، موفق عمل کند.
در مرحله برنامه ريزي، با طراح وب در مورد اجزايي مانند قالب سايت، فروم ها،عناصر گرافيکي، تجارت الکترونيک و غيره بحث ميشود و طراح سايت با اجراي تکنيک هاي مناسب به شما در رسيدن به اهدافتان کمک مي کند.

مرحله سوم: طراحي
فاکتور اصلي مورد توجه در اين مرحله مخاطبين مورد نظر براي وب سايت مي باشد. براي مثال سايتي را در نظر بگيريد که مختص براي کاربران نوجوان طراحي مي شود که مطمئنا طراحي اين سايت با طراحي سايتي براي يک موسسه مالي متفاوت خواهد بود. قرار دادن عناصري همچون آرم شرکت و رنگ که نشان دهنده ي اهداف و ماهيت کاري وب سايت باشد در مرحله طراحي بسيار داراي اهميت است.
در اين مرحله طراح سايت چند نمونه اوليه از قالب سايت را با فرمت تصوير ايجاد ميکند که براي بدست آوردن طرح نهايي، توجه به نظرات و خواسته هاي شما در طي مراحل طراحي بسيار مهم است به همين دليل ارتباط با طراح سايت امري حياتي است تا با تبادل ايده هاي طرفين رضايت شما از طراحي سايت پيش از شروع توسعه سايت تضمين گردد.

مرحله چهارم: توسعه
در اين مرحله است که سايت ايجاد مي شود، طراح با استفاده از قالب سايت و المان هاي گرافيکي اوليه، وب سايت را راه اندازي مي کند.
به طور معمول توسعه از صفحه اصلي وب سايت شروع مي شود و براي صفحات داخلي از پوسته يا همان قالب سايت استفاده مي شود. پوسته به عنوان قالبي براي محتواي صفحات سايت و شامل ساختار اصلي وب سايت مي باشد. پس از تکميل شدن پوسته ،طراح محتواي سايت را با توجه به مطالب مورد نظر شما در سايت قرار مي دهد.
عناصري همچون فروم ها، فلش و امکانات خريد آنلاين در اين مرحله در وب سايت قرار مي گيرند. در طول مرحله توسعه سايت بايد با طراح در ارتباط باشيد تا در صورت خواست شما تغييرات لازم انجام شود.
از ديدگاه فني ، يک سايت موفق بايد به گونه اي باشد که از نظر کاربر نهايي توسعه يافته باشد که براي برآورده نمودن اين مسئله بايد از کدهاي XHTML / CSS مطابق استاندارد هاي جهاني استفاده شود که حداکثر کارائي را براي مخاطبين فراهم کند.

مرحله پنجم: تست و تحويل
در اين مرحله طراح سايت آخرين جزئيات را انجام و عملکرد وب سايت را تست مي کند. اين تست شامل مواردي همچون عملکرد نهايي فروم ها و ديگر اسکريپت ها مي باشد و تست سازگاري کامل با انواع مختلف مرورگر ها و حصول اطمينان از اينکه سايت با آخرين نسخه مرورگر ها به خوبي نمايش داده مي شود.
يک طراح وب حرفه اي بايد به خوبي با استاندارد هاي موجود در طراحي سايت و توسعه آن آشنا باشد، فناوري هاي اصلي که امروزه مورد استفاده هستند CSS و XHTML مي باشد. به عنوان بخشي از مرحله تست طراح بايد از معتبر بودن کد هاي مورد استفاده مطمئن شود چرا که استفاده از کد هاي معتبر مطابق استاندارد هاي موجود بسيار مهم است از جمله در مسئله سازگاري با تمامي مرورگر ها که ذکر گرديد.
زمانيکه طرح نهايي وب سايت آماده شد زمان آپلود فايل هاي سايت به وب سرور مورد نظر است که در اين حالت اکثر طراحان ثبت دامنه و انتخاب هاست مناسب را انجام مي دهند. با قرار گرفتن وب سايت بروي سرور،سايت به طور کامل راه اندازي شده و براي عموم قابل مشاهده است.

مرحله ششم: نگهداري
نکته مهم براي جذب مخاطبين بيشتر ارائه مطالب و محصولات جديد به طور منظم است. اکثرا طراحان سايت براي ادامه همکاري در بروز رساني محتواي سايت علاقمند هستند. در صورت درخواست شما طراح سايت، بسته نگهداري سايت متناسب با نيازتان براي ايجاد تغييرات و افزودن محتواي جديد در محدوده زماني مشخصي را ارائه مي دهد.

اگر شما به عنوان صاحب وب سايت علاقمند به مديريت مطالب وب سايت باشيد در اين صورت گزينه پيشنهادي ،استفاده از CMS (سيستم مديريت محتوا) مي باشد که روي سايت اجرا مي گردد. براي راه اندازي CMS بايد در مرحله برنامه ريزي تصميم گيري شود.
سيستم مديريت محتوا به شما توانايي ويرايش محتواي وب و امکان دسترسي به قسمت مديريتي سايت را فراهم مي کند که مجهز به يک ويرايشگر متن آنلاين مي باشد .همچنين امکان ايجاد صفحات،منو ها و افزودن مطالب جديد فراهم مي باشد.

برخي صاحبان وب سايت علاقمند هستند که کنترل کامل و با جزئيات سايت را بر عهده داشته باشند و برخي ديگر خواهان دخالت کامل نيستند و دوست دارند ناظر بر عملکرد سايت باشند که در هر حالتي طراح وب سايت به خوبي مي تواند خواسته هاي شما را بر اورده کند.
ديگر مباحث بسيار مهم در مرحله نگهداري سايت ، SEO (بهينه سازي موتور جستجو) و SES (ثبت نام موتور جستجو) مي باشد که شامل انجام بهينه سازي تخصصي سايت توسط عناصري همچون تايتل،توضيحات و کلمات کليدي است که باعث بدست آوردن رتبه مناسب توسط وب سايت در رتبه بندي موتور هاي جستجو مي شود، لازم به ياد آوري است که موتور هاي جستجو نقشي حياتي در جذب کاربران وب سايت دارند.

در مبحث بهينه سازي و ثبت وب سايت در موتور هاي جستجو جزئيات بسياري وجود دارد که انجام آن توسط افراد متخصص در اين زمينه ضامن موفقيت وب سايت خواهد بود چرا که پس از راه اندازي يک سايت موضوع مهمتر جذب مخاطب براي وب سايت مي باشد.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.


پیام‌های داخل این موضوع
مراحل طراحی سایت - mohi72 - 2017/11/28، 07:56 AM

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان