امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طراحی سایت ” پورتال سازمانی “
#1
طراحی پورتال سازمانی نیاز اساسی همه سازمانی دولتی و غیر دولتی هست , سرعت بخشیدن به کارها , کم کردن کاغذبازی , آرشیو اطلاعات سازمانی, کاهش مراعه حضوری , در دسترس یودن اطلاعات سازمان , معرفی سازمان تنها بخض کوچکی از مزایای طراحی پورتال سازمانی است . اینتن از معدود مجموعه هایی است که دارای سیستم مدیریت محتوای اختصاصی است که به تمام نیازهای شما از یک پورتال سازمانی پاسخگو است.

تعریف پورتال
پورتال درگاهی برای اطلاعات سازمان دهی شده و مورد نیاز کاربران با استفاده از ابزارهایی که محصور زمان و مکان نیستند،است.بنابر این تعریف کاربران برای استفاده از پرتال نیاز به داشتن نرم افزار یا سخت افزار خاصی ندارند ،در واقع پرتال یک وبگاه است که در سمت بالا بردن خود برای اولین شدن در اینترنت حرکت می کند.به پورتال ، وبگاه –لنگرگاه و گذرگاه نیز می گویند.

[تصویر:  portal3.jpg]

پرتال/پورتال سازمانی
استفاده از پرتال در عرصه های مختلف برای کاوش و بازیابی اطلاعات در اینترنت ازدر سال ۱۹۹۷ مورد توجه قرار گرفته است .که در حال حاضر نیز شرکت هایی مانند مایکروسافت و ای بی ام و سایر شرکت های بزرگ در این زمینه وارد رقابت شده اند.پرتال در حقیقت سایتی است که کاربر نقش خاصی در آن دارد و برای خود مکان مشخصی فراهم شده است ،در اصل سایتی که جنبه تبلیغی و معرفی ندارد را پورتال گویند.ایجاد و طراحی سایت پورتالی پیچیده تر از سایت های معمولی است.

دو هدف اصلی طراحی سایت پورتالی برای سازمان ها:
۱-      مدیریت متمرکز اطلاعات سازمانی در موسات

۲-      ارائه خدمات اطلاعاتی روز آمد

ایجاد یک وبگاه واحد برای دست یابی به اطلاعات و خدمات وبگاه های دولتی و قسمت خاصی از سازمان های غیر دولتی بدون اینکه مستقیم به این سازمان ها مراجعه شود.این در گاه ها در وحله اول به معرفی امکانات و شاخصه های موجود در سازمان می پردازد.در واقع هدف اصلی از طراحی سایت پورتال ،ایجاد یک وبگاه جامع و پویا که به راحتی بتواند به راحتی اطلاع و خدمت رسانی کند.

قابلیت های پرتال های سازمانی
۱-      جستجو

۲-      فهرست موضوعات

۳-      سرویس صفحات زرد برای پیدا کردن شرکت های محلی

۴-      سرویس یافتن افراد برای ردیابی شماره تلفن ها یا پست های الکترونیکی

۵-      قیمت سهام

۶-      تیتر های خبری

۷-      وضعیت آب و هوا

۸-      نتایج ورزشی

۹-      فهرست رویدادها

۱۰-  تالارهای گفتگو

۱۱-  تابلو های پیام ها

۱۲-  …

و بسیاری از قابلیت های کاربردی دیگر ؛ پورتال ها را حقیقتا به محیط شبکه ای تبدیل کرده اند که کاربران پس از چند بار استفاده از آن و رفع نیاز خود دیگر نمی توانند از عضویت در آنها چشم پوشی کنند.البته این بدان معنی نمی باشد که پرتال کاربر را وابسته به یک محیط خاص شبکه کند ،بلکه به معنی ایجاد اعتماد برای کاربران است به منظور انجام امور تجاری و اداری .

خصوصیات و ویژگی های پرتال
۱-      قابلیت دسته بندی مطالب

۲-      مدیریت مطالب دسته بندی شده

۳-      ارائه ابزارهای تولید مطلب

۴-      امنیت خوب

۵-      پشتیبانی از زبان های مختلف دنیا

۶-      سهولت در دسترسی

۷-      بروز رسانی آسان

۸-      قابلیت سفارشی سازی و مدیریت از طریق کنترل پنل خاص

۹-      …

تقسیم بندی پورتال از نظر دامنه
۱-      پورتال های افقی:محدوده تحت پوشش این پورتال ها بسیار زیاد است.مثلا یاهو یک پورتال افقی است.

۲-      پرتال های عمودی:محدوده پوشش این پورتال ها یک موضوع یا مطلب خاص است.

محتوا یکی از مفاهیم اصلی پرتال می باشد ، محتوا را در حالت کلی هر شئ الکترونیکی مانند : تصاویر ، صدا،اسناد و…


[تصویر:  banner2.jpg]پورتال اعمال زیر را روی محتوا انجام می دهد که باید در طراحی سایت پرتالی نیز مد نظر قرار گیرند:
۱-      جمع آوری اطلاعات از منابع مختلف

۲-      دسته بندی اطلاعات ، اختصاصی کردن

۳-      توصیه و معرفی محتوا از طریق خود پرتال

۴-      گلچین کردن مطالب برای استفاده بهتر از آن توسط کاربر

طراحی سایت پورتالی با طراحی سایت های خاص دیگر تفاوت های زیادی دارد ، در واقع وب سایت با پورتال تفاوت هایی دارد که در زیر بطور خلاصه معرفی می شوند:
۱-      پرتال یک درگاه برای ورود به یک بانک اطلاعاتی است .پرتال یک راهنما در اینترنت نیز محسوب می شود چراکه ما را به پرتال های دیگر وصل می کند .در حالی که وب سایت حاوی مقدار زیادی اطلاعات است که فقط بر روی آن سایت قابل دسترسی است.

۲-      مطالب پرتال جنبه اطلاعات عمومی دارد چرا که مطالب پرتال از منابع متعددی تامین می شود برای همین هم در پرتال نرم افزارهایی برای کاوش و دسته بندی مطالب در نظر گرفته می شود.ولی در وب سایت اولا منابع اطلاعاتی محدود است و ثانیا موضوعات دارای پراکندگی زیادی نبوده و حول یک موضوع مشخص کار می شود.

۳-      پرتال یک سیستم کاربر محور است و تمام موضوعات آن بر اساس اینکه جوابگوی نیاز کاربران باشد دسته بندی می شوند.در حالی که وب سایت موضوع محور می باشد.و در مورد یک موضوع خاص به کاربران سرویس دهی می کند.

۴-      اما در اینجا جنبه اقتصادی نیز مد نظر است و آن این است که در طراحی سایت پرتال به جنبه کسب درآمد اهمیت داده می شود در حالی در طراحی وب سایت اهمیت چندانی به این موضوع نمی شود چرا که پرتال برای کسب در آمد طراحی می شود در حالی که وب سایت بیشتر برای معرفی و تبلیغ طراحی می شود.

یک سایت پرتال در اصل از ۵ عنصر زیر تشکیل می شوند
۱-      جستجو

۲-      مدیریت محتوا

۳-      مدیریت کاربر

۴-      تعیین گروه کاری

۵-      توسعه خلاقیت فردی

آمار تقریبا دقیق برای کاربران پرتال های سازمانی
در حدود یک سوم از کاربران زمان خود را صرف جستجو می کنند ، یک سوم را در تالار گفتگو و ارسال پیام هستند و یک سوم دیگر را صرف محتویات دیگرمی کنند.قابلیت ارتباطات دور نظیر SMS قدرت پرتال های سازمانی را زیاد کرده است. با این وجود کاربران دیگر برای ارتباط با پرتال نیاز به حضور فیزیکی در محل کار یا منزل جهت استفاده از رایانه ندارند و با تلفن همراه یا تجهیزات ارتباطی بی سیم دیگر می توانند به امور اداری خود واکنش های مناسب را نشان دهند.به عبارتی دیگر پورتال ها قادر به بهره برداری مفید و موثر از فناوری های بی سیم برای برقراری ارتباط با مشترکین خود هستند . تمامی این موارد که در مورد پرتال های سازمانی گفته شد کارایی این وبگاه ها را بیش از گذشته نمایان می کند.

طراحی پورتال درحقیقت یکی از پیچیده ترین شاخه های طراحی سایت است که نیاز به دانش برنامه نویسی بالایی دارد که بیشتر از زبان های برنامه نویسی php و asp.net برای پیاده سازی پرتال ها استفاده می کنند.البته به دلیل متن باز بودن php که باعث کاهش هزینه و افزایش سرعت در طراحی سایت می شود معمولا از این زبان بیشتر استفاده می شود.

برای پیاده سازی یک پورتال قبل از مراجعه به طراح سایت باید اهداف ایجاد پورتال را در یک متن مشخص نمایید .در این مورد باید سعی شود که اطلاعات کامل تر باشد چرا که در طراحی سایت این اهداف کلی هستند که قالب مناسبی را برای سایت تایین می کنند. در مورد پورتال نیز این مورد صادق است و هرچه اطلاعات کامل تر باشد طراح سایت بهتر می تواند برای زمان بندی و هزینه طراحی تصمیم بگیرد ، در ضمن می تواند مرجع مناسبی در طول برنامه سازی و طراحی باشد.

در زیر یک انفوگراف برای طراحی سایت پورتال را می بینید:[تصویر:  abfa-chart2-1024x688.jpg]


سوالات متداول طراحی پرتال سازمانی
مزایای پورتال سازمانی چیست ؟
در دسترس بودن اطلاعات , کم کردن مراجعه حضوری , افزایش امنیت نگهداری اطلاعات , کم کردن بروکراسی اداری و تسهیل ارتباطات درون سازمانی تنها بخش کوچکی از طراحی پورتال سازمانی است

ویزگیهای پورتال سازمانی چیست ؟
جمع آوری اطلاعات از منابع مختلف , دسته بندی اطلاعات ، اختصاصی کردن ,  توصیه و معرفی محتوا از طریق خود پرتال , گلچین کردن مطالب برای استفاده بهتر از آن توسط کاربر , طراحی با سی ام اس اختصاصی , آرشیو اطلاعات و …

طراحی پورتال سازمانی چقدر هزینه دارد ؟
اینتن بسته به نیازهای کارفرما طراحی انجام می دهد بنابراین نسبت به ویزگیهای پورتال سازمانی قیمت می تواند متغیر باشد

طراحی پرتال سازمانی چقدر زمان می برد ؟
باز نسب به ویژگیها و امکانات پورتال سازمانی می تواند حداقل یک ماه یا بیشتر طول بکشد


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان