امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اجراییه مهریه چیست؟
#1
به گفته حامد امیری ، دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
به محض وقوع عقد نکاح ، زوجه مالک تمام مهریه خواهد شد و میتواند هر گونه تصرفی در آن انجام دهد و مرد ملزم به دادن مهریه به زن می شود بنابر این اگر مهریه عین معین باشد ، با تحقق نکاح ، آن عین به مالکیت زن در می آید و زن حق هر گونه انتفاع و تصرف مالکانه در آن را خواهد داشت ، چنانکه می تواند آن را بفروشد یا ببخشد یا اجاره دهد . اگر مهر عین کلی باشد ، مانند مقداری پول یا طلا ، به محض وقوع عقد ، شوهر بدهکار آن می گردد و زن می تواند آن را مطالبه کند ، مگر اینکه مدت یا اقساطی جهت تأدیه آن منظور شده باشد . اگر مهر منفعت یا حق دیگری باشد باز هم با وقوع عقد زن مالک آن می گردد و می تواند در آن تصرفات مالکانه نماید .
روش های مطالبه مهریه برای مطالبه و وصول مهر ، دو طریق قانونی وجود دارد : رجوع به مراجع قضایی و رجوع به دایره اجرای ثبت .

اجراییه مهریه با رجوع به دادگاه

مرسوم است که میزان مهر و مشخصات آن در قباله نکاح ذکر می شود و قباله نکاح که به وسیله سر دفتر ازدواج تنظیم می شود از جمله ی اسناد رسمی است و اگر موعدی برای تأدیه مهر معین نشده باشد ، پس از تحقق نکاح ، زن می تواند برای وصول آن اقدام کند و اگر شوهر از ایفای تعهد و و تأدیه دین خود در این زمینه امتناع کند ، زن با سند رسمی لازم الاجرا یی که در دست دارد ، می تواند به دادگاه صالح برای الزام شوهر به پرداخت مهریه مراجعه و اقامه دعوا نماید .

و دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دادگاه پس از رسیدگی به ادعای خواهان و با توجه به مستندیات دعوی حکم به محکومیت خوانده صادر خواهد کرد که ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ دادنامه قابل تجدید نظر است . پس از قطعیت دادنامه ، زن حق دارد بر اساس قانون اجرای احکام مدنی تقاضای صدور اجرائیه نماید و در صورت امتناع محکوم علیه از پرداخت مهر ، اموال وی را به دایره ی اجرای احکام معرفی کند ، تا از طریق توقیف و فروش اموال مزبور طلب زوجه وصول گردد . برابر مقررات اجرای احکام مدنی ، کلیه اموال منقول و غیر منقول زوج به استثنای موارد چهارگانه در مقام اجرای حکم دادگاه قابل توقیف و فروش است .

اجراییه مهریه از طریق ثبت

معمولاً مهر و میزان و خصوصیات آن در قباله نکاح درج می گردد و چون قباله نکاح جزو اسناد رسمی است و بر طبق مواد ۹۲ و ۹۳ قانون ثبت اسناد و املاک ، مدلول سند رسمی راجع به دیون و املاک و اعیان بدون احتیاج به صدور حکمی از مراجع قضایی لازم الاجر می باشد ، زن می تواند از طریق دایره ی اجرای ثبت و صدور اجراییه ثبتی مهر خود را وصول کند . همان طور که میدانید اگر مرد اموالی برای توقیف نداشته باشد مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای ثبت کاری عبث و بیهوده است و نتیجه ی مطلوبی برای زوجه در پی ندارد و فقط می تواند زوج را ممنوع الخروج کند .

اموالی که قابل توقیف نیست

بعضی از اموال قابل توقیف نیست و اگر هم توقیف شود با اعتراض از توقیف در می آید که به آن ها مستتثنیات دین گفته می شود و عبارت اند از : منزل مسکونی که عرفاً در شأن محکوم علیه در حالت اعسار اوست ، اثاثیه مورد نیاز برای زندگی که برای رفع حوائج ضروری محکوم علیه و افراد تحت تکلفل او لازم است ، آذوقه به اندازه نیاز محکوم علیه و افراد تحت تکفل او برای مدتی که عرفاً آذوقه ذخیره می شود ، کتاب ها و ابزار علمی و تحقیقاتی برای کسانی که اهل علم و تحقیق هستند متناسب با شخصیت و شان آن ها ، وسایل و ابزار کسب و کار پیشه وران ، کشاورزان و سایر افراد که آن وسایل برای امرار معاش ضروری آن ها و افراد تحت تکفلشان لازم می باشد ، دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مورد نیاز مدیون ، مبلغی که مستأجر ضمن عقد اجاره به مؤجر می دهد ، مشروط بر اینکه عین مستأجره بالاتر از شأن و شخصیت مستأجر نباشد و بدون پرداخت این مبلغ مستأجر دچار عسر و حرج گردد.

اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه بهتر است یا از طریق مراجع ثبتی؟

هر کدام دارای محاسن و معایبی می باشد و بهتر است در درجه اول بررسی شود که آیا زوج مالی دارد یا خیر که توقیف شود . بهتر است قبل از هر گونه اقدامی با حامد امیری دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
در اصفهان مشورت نمایید تا با بررسی وضعیت شما بهترین راه را پیش روی شما قرار دهد. در صورت نیاز به هر گونه مشاوره با شماره ها ی درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید .

به اجرا گذاشتن مهریه ای که وجه نقد است

در صورتی که مهریه وجه نقد باشد هم از طریق دادگاه و هم از طریق اجرای ثبت قابل مطالبه می باشد . طبق قانون مهریه ای که وجه نقد است به نرخ روز محاسبه خواهد شد و زوج مکلف به پرداخت مهریه به نرخ روز خواهد بود . در این میان دو نکته حائز اهمیت می باشد ؛ ۱٫ اگر زوج فوت کند و مهریه همسرش وجه نقد باشد مهریه تا تاریخ فوت به نرخ روز حساب می شود ، ۲٫ هنگام محاسبه مهریه به نرخ روز ملاک روز پرداخت مهریه توسط شوهر می باشد نه تاریخ اقامه دعوی وتقدیم دادخواست.

اجرای مهریه عقد موقت

صیغه نامه ازدواج موقت غالباً سند عادی است . حتی اگر در دفتر ازدواج تنظیم شده باشد . دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
در هر صورتی مهریه مندرج در آن قابل مطالبه از طریق دادگاه می باشد . زوجه در عقد موقت چه در نکاح باشد چه تمکین کرده باشد یا تمکین نکرده باشد در هر صورتی حق مطالبه مهریه را دارد . به اجرا گذاشتن مهریه از طریق اجرای ثبت نیاز به سند رسمی نکاح موقت دارد .

آیا برای پرداخت مهریه می توان در عقد نامه ضامن گرفت؟

در قسمت مهریه توسط سردفتر ازدواج با گرفتن امضا از ضامن نوشته خواهد شد که پرداخت مهریه توسط چه کسی ضمانت خواهد شد . ضمانت برای پرداخت مهریه می تواند به صورت تضامنی نیز باشد .

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مهیا برای ارائه دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
و سطح کشور


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان